Termal Etiketlerin Kullanım Alanları Ve Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde özellikle önleyici ve verimli bakım için kullanılmakta olan termal etiketler, kullanıcılar için uygun fiyatlı ve ideal ürünlerden birisidir. Özellik olarak yapıştırıldığı yüzeyin sıcaklığını göstererek geri dönüşümlü ve geri dönüşümsüz olarak kullanılmaktadırlar. Sağlık, gıda ve otomotiv sektörlerinde sıklıkla kullanılan termal etiketler 3 çeşit olarak üretilmektedirler. Plastik bazlı ve kağıt bazlı üretimler olarak ikiye ayrılmaktadır. Plastik bazlı olanlar özel uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kağıt bazlı olan termaller, eko termal ve lamine termal olarak 2 çeşitte üretilmektedirler.

Eko Termal Etiket Nedir?

Yüzeyinde koruyucu tabakası bulunmayan Eko termal etiketler, kağıt üstünde lamine edilme suretiyle oluşmaktadır. Kullanılmakta olan barkod ve yazıcıların ısı sevileri sayesinde, sıvılaşarak termal etiketler üzerine baskı yapılması sağlanır. Nemli ve sıcak ortamlarda kullanılması çok uygun olmayan termal etiketlerin hızlı tüketilmesi önerilmektedir. 3-6 ay arası kullanım ömrüne sahiptirler. Maliyeti düşük tutmak isteyenler adına iyi bir seçimdir, baskı aşamasında ribon kullanımına gerek kalmaz.

Lamine (TOP) Termal Etiket Nedir?

Eko termal etiketlere benzer olarak üretim sağlayan lamine termal etiketler, ısı sayesinde baskı yapmaya olanak sağlamaktadır. Eko termal etiketlere nazaran daha uzun kullanım ömrüne sahip olmaları ve baskı esnasında ribon ve sarf malzeme ihtiyacı duyulmadığından ve 6-9 kullanım ömrü olduğundan dolayı tercih edilmektedirler. Kağıt ağırlığı ve yapışkanlık özellikleri Eco termal etiketler ile aynıdır. Nem, alkol ve ısı değişimi gibi etkenlerde kararma yapabilen tek etiket türleridir.