Termal Etiket Çeşitleri

Termal etiketler üzerine ısı uygulanarak istenilen baskının alınmasına yardımcı olan etiket çeşitlerindendir. Etiket çeşitleri arasında sayılabilecek plastik bazlı etiketler de bulunmak ile birlikte kağıt bazlı etiketlerin kullanım alanları oldukça fazladır. Kağıt bazlı özelliğe sahip olan termal etiketler ise yine kendi içlerinde 2 çeşide ayrılmaktadır. Bunlardan biri eko termal etiketler iken diğeri ise lamine termal etiket türüdür. Kağıt bazlı olan bu termal etiketler güneşten nemden ve sudan oldukça çabuk etkileneceklerdir. Bu neden ile daha çok kullanım süresi kısa olan ortamlarda ve ürünlerin üzerinde tercih edilmektedir. Kağıt etiketlerdeki termal özellik de ürün üzerine yapılan baskının kısa süre sonra uçmasını sağlar. Bu da kağıt bazlı termal etiketlerin daha kısa ömürlü olmasındaki başka bir sebep olarak karşımıza çıkar.

 Lamine Termal Etiketlerin Özellikleri

Kağıt bazlı etiketler grubuna dahil olan lamine termal etiketler uzun ömürlü etikettir. Top termal etiket olarak da bilinmekte olan lamine termal etiketler ile baskı daha kalıcı olur ve uzun süreli net bir baskı elde edilmiş olur. Lamine etiketlerin ısıya duyarlılığı daha fazladır net baskı elde edilmesinin sebebi de bundan kaynaklanır. Yapışkanlık derecesi ise tercihe göre ve kullanım ömrüne göre değişim gösterebilmektedir. Bu tamamen kullanıcının tercihine bağlıdır.

Yapışkanlık derecesi kolaydan zor sökülene kadar 3 farklı türünü bulmak da mümkündür. Lamine termal etiketin kullanımı esnasında ribon ihtiyacı yoktur. Ribon rulolar halinde temin edilebilen ve bir yüzeyinde ısıya dayanıklı mürekkep bulunan diğer yüzeyinde ise koruyucu bulunan ve etiket baskılarında üzerinde bulunan mürekkebin ısı ile tepkimeye girerek baskının net olarak çıkmasına yardımcı olan bir üründür. İşte bu ürün lamine termal etiketlerde gerekli değildir.

 Eko Termal Etiketlerin Kullanım Alanları

Kağıt bazlı termal etiket çeşitlerinden diğeri olan eko termal etiket lamine termal etiketlere nazaran daha kısa ömürlü bir üründür. Özellikle marketlerde gıda ürünleri üzerinde kullanılan eko termal etiketler ısıya ve neme fazla dayanıklı bir etiket değildir. Işığa karşıda duyarlı olan eko termal etiketler özellikle ömrünü tamamlamaya yakın dönemlerde kararmaya başlar. Tüm bunlara rağmen oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Eko termal etiketlerin bu kadar çok talep görmesindeki öncelikli sebep bu etiketlerin maliyetinin oldukça uygun olmasıdır. Hızlı tüketimin yaygın olduğu sektörlerde, ofis ortamlarında ve de taşımacılık gibi alanlarda oldukça talep gören termal bir etiket çeşidi olan eko termal etiketin kullanım ömrü ise en çok 6 ay iken en az ise 3 ay kadardır.

Ribbon kullanımı gerektirmediğinden dolayı maliyet açısından oldukça avantaj sağlayan eko termal etikette sadece termal yöntemi kullanılarak baskı alına bilir. Gerek lamine termal etiket olsun gerekse de eko termal etiket olsun ölçü ve miktarlarına göre fiyat farklarında değişiklik gözlenebilir.