Barkod Etiketleri Ne İçin Kullanılır?

Barkod etiket ne işe yarar?

Para kazanmak amaçlı üretilen ve satışa sunulan tüm ürünler üzerinde etiket kullanılır. Bunun sebebi satış için rafa konulan ürün hakkında bilgilerin görülmesini sağlamaktır. Bununla birlikte bu etiketlerin üzerine aynı zamanda barkod uygulaması yapılır, böylelikle barkod etiket kullanılmış olur. Nasıl ki etiketler müşterilerin ürün hakkında bilgilere ulaşmasını sağlıyor, aynı şekilde de barkod etiketler o ürünü satanların bilgilere ulaşmasını sağlıyor. Daha net bir ifadeyle anlatmak gerekirse; ürün rafa konulmadan önce satış fiyatı, ürün içeriği, menşei gibi bilgiler basılmış olan fiyat etiketleri ürünlerin üzerlerine monte edilir. Bu kısım tamamen müşteriler içindir. Bir de bu ürünün satın alındıktan sonra kasadaki satış işlemleri için ürün bilgilerine ulaşılması gerekmektedir.

İşte bu aşamada barkod etiketleri devreye girmektedir. Satıştaki ürüne barkodlu etiketin eklenmesi esnasında kullanılan barkoda, sistemde o ürünle ilgili bilgilerin tamamı tanımlanır ve kaydedilir. Böylelikle ürün satıldığında ve kasaya geldiğinde, barkod etiketi sisteme okutularak ekranda tüm bilgilerinin görüntülenmesi sağlanır ve kolaylıkla satış işlemleri gerçekleştirilir. İşlemlerin bu şekilde yapılması aynı zamanda satış raporları ve stok için kontrolleride kolaylaştırır.

Bu sebeple barkod etiketleri kullanımı her sektördeki firmalar ve şirketler için oldukça faydalıdır. Çünkü üretilip satışa çıkartılan her malzeme, ürün ve yiyecek içecek için barkod sistemleri ve etiketleri kullanılarak şirket bünyesindeki her bölümün iş yükü de hafifletilmektedir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir nokta daha vardır ki o da barkod etiketlerinin üretim aşamasıdır. Bu aşamada da tamamen kullanım amacına uygun şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesi gereklidir.

 Barkod etiket üretimi nasıl yapılır?

İlk önce etiket tasarımına karar verilmesi gereklidir. Bu sayede üzerinde hangi bilgilerin nereye yerleştirileceği konusunda çok daha net kararlar verilebilir. Sonrasında kullanılacak olan bilgilerin tasarıma yerleştirilmesi gerçekleştirilerek üretim adetine karar verilir. Eğer ki kullanılmak istenen barkod etiketi çok küçük bir ürün içinse bu durumda tavsiye edilecek yöntem şu olacaktır; küçük olan ürün ya da ürünler için hem etiketin maliyeti fazla olacağından hem de uygulama için işçilik açısından fazla zaman kaybedileceğinden, ürünün sergilendiği ya da konulduğu raflarda, dolapların kapaklarında kullanılabilecek barkod etiket üretilerek tüm işlemler çok daha kolay halledilebilir. Ayrıca bu yöntem, yerinden taşınması mümkün olmayan büyük olan ürünler için de kullanılabilir.