Aktif Rfid Etiket Nedir?

2d Barkod Okuyucu

Aktif rfid etiket çeşitleri, pasif ve yarı pasif çeşitlerden daha farklı bir konumda yer almaktadır. Devrelerin aktif olması amacı ile cevap sinyalinin üretilmesi maksadı ile kendilerine ait güç kaynakları bulunmaktadır. Aktif etiketlerin mükemmel performans sergilemelerinin temel nedeni budur. Tek olumsuz yönleri ise, maliyetlerinin diğer cinslere göre daha yüksek olmasıdır.

 

Rfid Etiket Bölümleri

Rfid etiketleri anten, yonga ve kaplamadan meydana gelmektedir. Yonga olarak ifade edilen kısım ürün içeriğine has bilgileri saklamaya yarayan bölümdür. Anten ise, yonga tarafından saklanan bilgileri radyo frekansı aracılığı ile okuyuculara aktarmaya yarayan bölümdür. Kaplama olarak tabir edilen kısım ise, anten ile yongayı çevreleyen malzeme olarak bilinmektedir.

 

Rfid Etiketlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Rfid etiket diğer tabiri ile otomatik tanıma sistemi sağlayan etiketler, yaygın bir kullanım alanına sahip etiket cinsleridir. Her cins ürünün takip işlemlerinin sorumsuz şekilde gerçekleştirilmesi, güvenlik sektöründeki tüm ihtiyaçların mükemmel çözümler ile karşılanması, personel kontrolünün sağlıklı bir şekilde yapılması, etiketlerin kullanım alanlarında öne çıkan kısımlardır.

Rfidlerin en belirgin özelliği ise, mikroçiplerde saklanmakta olan seri numaraları kesinlik ile eşsizdir. Diğer bir tabir ile mikroçipler içerisinde saklanan bu seri numaralara herhangi bir ülkede rastlamak mümkün değildir.